Mustafa KILINÇ

Mustafa KILINÇ


Bir tutam yalnızlık

13 Kasım 2020 - 21:15

Şimdi hikaye şöyle bir kapitalizmin(şirketler) varmış tüm dünyaya yayılıp küreselleşmiş (şirketlerin dünyaya açılması yaygınlaşması) kapitalizmin gittiği yere sadece ürün götürmezmiş kültürde götürmüş. Bu kültür bireysellik kültürü, insanların birbirine karşı güvensizlik kültürü, hatta insanların birbirinden korkması kültürü, peki kapitalizm bunu nasıl yapıyor.
Çocuklarınızı sizin büyüttüğünü düşünüyor olabilirsiniz ama bu bir yanılgı çocuklarınızı reklamlar veya şirketler büyütür. Propaganda ve reklamlarla kapitalizm  ben merkezci ve bireyci anlayışı çocukların algı dünyasına yerleştirir.
Zamanla çocukların ve toplumun dünyasındaki biz algısı ben algısına dönüşür. Mesela paraya sıkışan biri kimseden para isteyemez gidip bankadan kredi çeker.
Kapitalizmin getirdiği ve insanları yalnızlaştıran en güçlü kültür rekabet, rekabet hep vardı falan doğru ama önceki zamanalarda biz onlar diye rekabet edilirdi, şuan ise ben o diye rekabet edilmeye başlandı.
Kısaca oluşan tablo şu sınırsız istekleri için birbiriyle savaş halinde olan bireyler ortaya çıktı. Bu savaşta herkes yalnız ve bir müttefik yok. Bu hikayenin devamı hayatımız hepimiz yalnızız. Kalabalıklar içerisinde kendini anlayan hiçkimseyi bulamadığı için yalnız kalan, yalnız kadar yalnızız.


Yazan: Mustafa Kılınç


 

Bu yazı 234 defa okunmuştur.