Suruç'ta 5 BİN DÖNÜMLÜK TARIM ARAZİSİ SULAR ALTINDA KALDI

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 5 bin dönümlük tarım arazisi sular altında kaldı. Tarlaları sular altında kalan çiftçiler büyük zarara uğradıklarını konu hakkında devletten yardım istediklerini belirttiler. Ekin tarlalarının yanısıra birçok mahallede suyun altında kaldığı öğrenildi.

Suruç'ta 5 BİN DÖNÜMLÜK TARIM ARAZİSİ SULAR ALTINDA KALDI
10 Eylül 2020 - 00:29 - Güncelleme: 10 Eylül 2020 - 09:33

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 5 bin dönümlük arazi sular altında kaldı. Su tahliye kanallarının yetersiz olmasından dolayı çiftçilerin büyük bir zarara uğradıklarını ve tarlalarını nadasa bırakarak çare bulmaya çalıştıklarını öğrendik.Aynı zamanda ilçeye bağlı Eskice,Küçüksergen, Büyüksergen, Pınarbaşı gibi kırsal mahallelerinde sular altında kaldığı aktarılan bilgiler arasında.

"YAPILAN KANALLAR YETERSİZ"

Ekili mahsulleri sular altında kalan çiftçiler "Tarlalarımız ekinlerimiz perişan oldu. Yapılan tahliye kanalları yetersiz. DSİ' den yardım istedik bize biz suyun içine giremeyiz dediler, ziraat odasından hasar tespiti yapmamızı istediler.Kendi imkanlarımız ile suyu tahliye etmeye çalıştık ama olmadı bu iş devletin işi"ifadelerini kullandılar.
DSİ'DEN AÇIKLAMA
Konu hakkında açıklama yapan DSİ”
Suruç ovasındaki tahliye sorunu ile ilgili yapım işi ihale edilmiş olup çalışmalara başlanmıştır. Bahsi geçen yerleşim yerleri sınıra yakın olduğundan suyun Suriye'ye mansaplanabilmesi için öncelikle sınırdaki mayın temizliğinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca tüm uyarılara rağmen yağmurlama, damlama sulama yapılması gerekirken halen büyük oranda salma sulama yapıldığından problem büyümektedir. Bu konuda da gerekli uyarılar ve çözüm arayışları devam etmektedir" şeklinde ifadeler kullandı.
 

Bu haber 551 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum