Singapur'da camiler açılıyor: Namaz için rezervasyon alınacak

Singapur İslami Dini Konseyi (MUIS), 26 Haziran'dan itibaren Coronavirus önlemleri kapsamında camilerde ibadet yapmak isteyenler için online rezervasyon şartı getirdi. Singapur İslami Dini Konseyi (MUIS) yaptığı açıklamada, camilerde beş vakit namazın her biri için 50 kişilik kontenjan belirleneceğini belirtti. MUIS, yoğun talebi karşılamak için cemaat namazlarında şimdilik online rezervasyon sistemi geliştirdikleri söyledi. Açıklamada, camilerde belirlenen sosyal mesafeli yerlerin rezervasyonu

Singapur'da camiler açılıyor: Namaz için rezervasyon alınacak
21 Haziran 2020 - 15:33

Singapur İslami Dini Konseyi (MUIS), 26 Haziran'dan itibaren Coronavirus önlemleri kapsamında camilerde ibadet yapmak isteyenler için online rezervasyon şartı getirdi.
Singapur İslami Dini Konseyi (MUIS) yaptığı açıklamada, camilerde beş vakit namazın her biri için 50 kişilik kontenjan belirleneceğini belirtti.
MUIS, yoğun talebi karşılamak için cemaat namazlarında şimdilik online rezervasyon sistemi geliştirdikleri söyledi.
Açıklamada, camilerde belirlenen sosyal mesafeli yerlerin rezervasyonu 26 Haziran, 3 Temmuz ve 10 Temmuz'daki Cuma namazları için ayrıldığı belirtildi.
Açıklamada, "Bu üç hafta boyunca, topluluğun daha fazla üyesine Cuma namazı kılma fırsatı vermek için kişiler şimdilik sadece bir kereliğine sıra alabilecek. Yarım saatlik aralıklarla iki kere Cuma namazı eda edilecek."
Cemaat namazı için rezervasyonun, Çarşamba günü 09.00'da internet üzerinden açılacağı belirtildi.
MUIS, camiye yalnızca geçerli bir rezervasyonu olan kişilerin kabul edileceğini söyledi. 
Camilerde Covid-19 bulaşma riskinin yüksek olduğunu savunan MUIS, camiye gelecek kişilerin abdestli ve maskeli gelmelerini ve sosyal mesafe kuralına uymalarını istedi.
MUIS, vaaz verecek imamların ilk sıradan en az 2 metre uzakta olacağını ve bir yüz kalkanı takmaları gerektiğini söyledi. 
Cemaat de 1 metre arayla işaretlenmiş özel alanlarda dua edip namaz kılacak, ardından beklemeden camiden ayrılacak.
Konsey, çocuklar, yaşlılar ve kronik solunum rahatsızlıkları olan hassas gruplara kendi güvenlikleri için evde namaz kılmaya devam etmelerini şiddetle tavsiye etti.

Editor:  Salih Yavuz
Bu haber 30 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum