Saha da Aile Hekimlerinin Sorunları

01 Ocak 2021 - 16:55 - Güncelleme: 13 Ocak 2021 - 09:35

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği’nin  “Sahada Aile Hekimlerinin sorunları ve Covid-19 sürecinde Aile Sağlığı Merkezlerinin  çalışması” hususunda yaptığı ankette Covid-19 aşılamaları  için de yön  verecek sonuçlar  çıktı. 
1122 aile hekiminin 66 farklı ilden katıldığı ankette çok değerli bilgilere ulaşılmıştır. Bu verilere göre:
Aile sağlığı merkezine gelen bebeklerin ailelerinden  aldıkları geri dönüşlere göre aile hekimlerinin  % 94.1’i  aşı zamanı gelen bebeklerin ailelerinin Aile sağlığı Merkezlerine  gelme konusunda endişe duyduklarını ifade etmişlerdir. 
Aile hekimlerinin % 96,3’ü, bu endişeleri giderebilmek için ilave tedbirler aldıklarını belirtmişlerdir. Bu tedbirlerden; 
-Aile Sağlığı Merkezlerinde  alınan önlemlerin anlatılması (% 76.3), 
-Ailelerle daha güçlü iletişim kurulması (% 63.9), 
-Aşıların  öneminin anlatılması (%61.7),
 -Aşı olmamanın risklerinin anlatılması (% 50.5) öne çıkmaktadır .
Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği’nin bu çalışması  ile Covid-19  aşılamalarının sadece aile sağlığı merkezlerine yönlendirilmesi durumunda bebeklerin aşıya ve izleme  getirilmemesi yönünde sorunların oluşacağını ortaya koymaktadır. Covid-19 aşılamaları için mutlaka aşı merkezleri oluşturulmalı, Aile Sağlığı Merkezleri Covid-19 aşılamalarında planlama dışında bırakılmalıdır. Aile Sağlığı Merkezleri asıl görevleri olan bebeklik çağı aşılamaları, bebek ve çocuk izlemleri ,  gebe takip ve izlemleri ile birlikte , esnek mesai hizmetine geçen hastanelerin de yerine getiremedikleri poliklinik hizmetlerini vermek suretiyle bu yükün  altında ezilmekte; son  5 aydır da aile sağlığı merkezlerine verilen okul  çağı aşılamaları aşıları ile kapasitelerinin çok üzerinde çalışmaktadırlar.
Bu çalışma ortaya koymaktadır ki ; bir pandemi mücadelesi veren ülkemizde birinci basamağın aksatmadan ve oranları düşürmeden (dünyada bunu başarabilen tek ülkeyiz) verdiği aşılama ve bağışıklama hizmetlerinin yükü ortada iken Covid-19 aşılamasında kullanılması durumunda ailelerde oluşacak tereddütlerin önlenebilmesi açısından aşı merkezlerinin kurulması bir zorunluluktur ve bu merkezlerin içinde aile sağlığı merkezleri bu planlamanın  dışında bırakılmalıdır.
Dr.Yusuf Eryazğan 
 

Bu haber 247 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum