Anlamak (Empati) Tehlikeli Midir?

İnsanları anlamak onlarla empati kurmak ahlaki değerlerimizi zedeler mi?

Anlamak (Empati) Tehlikeli Midir?
21 Eylül 2020 - 00:00

Anlamak (Empati) Tehlikeli Midir?
Bu sorulara cevap vermek için Stolkholm sendromunu incelememiz gerekecek. Bankayı soyan soyguncu bir grup müşteriyi rehine alır. Birkaç gün üzerine rehineler soyguncuları neden soygun yaptığını anlarlar. Çünkü soyguncuların bu paraya ihtiyaçları vardır.
Sonrasında rehineler soyguncuları desteklerler hatta olay sonrası mahkemede soyguncular lehine şahitlik yaparlar. Peki bu insanlar doğru olanı mı yaptılar? Arkadaşlar anlamak tehlikelidir çünkü herkesin yaptığı her şey için bir nedeni vardır. Herkesi anlayan insan hiç kimseyi suçlamaz, aynı şekilde herşeye bir neden gösteren insan da hiçbir şekilde kendini suçlu bulmaz. Oysa sosyolojiye göre tek bir nedenin tek bir sonucu yoktur herhangi bir nedenin öngörülemeyen herhangibir sonucu vardır. 
Bence öncelikle birbirimizi dinlemeliyiz ama hiçbir neden hiçbir yanlışı meşrulaştırmaz bakışaçısıyla dinlemeliyiz. Ben insanları yargılayalım demiyorum benim karşı olduğum olgu sunulan nedenlerle  ahlaki değerlerimizin işlevsizleştirilmesine, uygulanamaz hale gelmesine veya yok edilmesi ki bu da ahlaki bunalıma bir anlamda kaosa yol açar. İnanın insanların çoğu nedenlerle yaptıklarını meşrulaştırıyor, bu insanlar kendini suçlu bulmuyor. Aslında hemen hemen herkes kendini melek olarak görüyor. Peki bu kadar kötülüğü kim yapıyor? Ya da bir haksızlığa maruz kalınırsa başkalarına haksızlık yapılması mi gerek. Aslında asıl soru şu yapılan bu haksızlıkları birtakım nedenlere dayanarak mı yapılması gerekiyor. Sonuç olarak insanları empati kurmak gerek ama empati ile birlikte insanların yaptığı yanlış seçimleri onaylamamak gerek bir başka deyişle insanlar bir şeyler yaşadı diye bu dünyaya haksızlık yapma hakkını kendinde bulmasınlar en azından bunu onaylamayalım. 

Yazan: Mustafa Kılınç


Bu haber 628 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum